رد کردن لینک ها

درباره ما

تولد

اولش فقط غصه قصه تلخ موسسه‌های رنگارنگ فرهنگی گوشه دلمان نشسته بود، موسسه هایی که هنوز چیزی از تولدشان نگذشته میز و صندلی هایشان گوشه سمساری‌ها پیدا می‌شد، این غصه اما بزرگ‌تر شد، وقتی دیدیم صدها مؤسسه فرهنگی در کشور روییده‌اند و خیلی‌ها نیمه‌تعطیلند اما تولیدات ارگان‌های متولی فرهنگ با بودجه‌های کلانشان پر از ضعف است.

با این غصه مدارا می‌کردیم و فکر راهِ چاره بودیم. می‌خواستیم پاک کنی برداریم و بیفتم به جان ضعف‌های کار فرهنگی و هنری و قلمی برداریم و از سر بنویسیم، ما دغدغه کار فرهنگی و هنری داشتیم و با روش مرسوم دغدغه‌مندان موافق نبودیم، توان اندکی برای تولیدات بهتر و ارزشمند‌تر در خودمان می‌دیدیم اما پشتوانۀ مالی و توزیع نداشتیم و از سویی هم هدر رفتن بودجه و توزیع کارهای فرهنگی ضعیف را می‌دیدیم. همۀ این‌ها دست به دست هم داد تا دست به یک انتخاب بزنیم. ۲۲ بهمن ۱۳۹۳، «عقیق» متولد شد، خانواده‌ای که همه اعضای آن یک دغدغه دارند، اعتلای فرهنگ و هنر جامعه…

رمان

سه تا ویژگی برای ما مهمه: تعهد، تخصص و نظم. 
هدف اصلی ما تولید محصولات هنری_تبلیغی با کیفیته؛ تا از این طریق بتونیم از هدر رفت بودجه‌های هنری و فرهنگی کشور جلوگیری کنیم و کمی از دردی که برای ما تبدیل به دغدغه شده رو آروم کنیم. آرمان ما از درد ما بوجود اومده. یه جورایی ما اومدیم تا با تخصص، تجربه و هنرمون،‌ از نهادهای فرهنگی پشتیبانی کنیم.
هدف دوم ما، تقویت بچه‌های هنرمند و انقلابیه. اینکه بتونن از هنرشون درآمدزایی داشته باشن و به تدریج پیشرفت کنن. درهای عقیق رو برای همکاری با همه باز گذاشتیم تا هر کسی خواست بتونه اینجا به صورت حرفه‌ای کار کنه. از طرفی «مدرسه عقیق» رو تاسیس کردیم تا با مدل «آموزش تولید محور» اعضای خانواده مون هم بیشتر بشن و هم ارتقاء پیدا کنن. ما می‌خوایم مطمئن بشیم که راه «عقیقی» شدن برای همه همواره.
یه هدف سوم هم داریم. دلمون می‌خواد برای همه کسایی که توی کشورِ انقلابی‌مون، دغدغه کار فرهنگی دارن اما کمبود بودجه و مشکلات دیگه دلسردشون کرده، الگو بشیم و نشون بدیم میشه با زنده کردن ظرفیت‌هایِ در حالِ هرز رفتن کار خوب هنری تولید کرد.

خانواده ما

ما تشکیل شدیم از یه ستاد خیلی جمع‌وجور: مدیریت «اداری ـ مالی» و مدیریت «تبلیغات و رسانه». و بعد از این، مدیران پروژه و اعضای خانواده‌مون هستن که هنرشون رو خرج تولیدات عقیق می‌کنن. تولیدات عقیق توی چهار حوزه «فیلم سازی»، «پویانمایی»، «هنرهای ادبی» و «هنرهای تجسمی» دسته‌بندی می‌شه. عقیق، برای اعضائش محل کار نیست. اینجا محل زندگیه. اینجا برای ما تبدیل به خانواده شده و همه شبانه‌روز تلاش می‌کنن تا با قدرت توی مسیرمون بمونیم. که همه راضی باشن: اول خدا، بعد هم شما!

آنچه گذشت

سه آرمان اصلی عقیق باعث شد تا بعد از گذشت ۴ سال، ما تبدیل به یه مجموعه کارآفرین بشیم. استعدادهای هنری _ مذهبی رو کشف کردیم و توی تولیداتمون ازشون استفاده کردیم و تا امروز نزدیک به ۳۰۰ نفر مستقیم و غیر مستقیم توی پروژه‌های تولیدی عقیق مشارکت داشتن.  همه تلاش‌مون اینه که هنر بچه‌های عقیق نادیده گرفته نشه و حتما زحمت‌هاشون رو با پرداخت به موقع و منظم جبران کنیم. با این همه، معتقدیم مسائل مادی، تعیین‌کنندهٔ کمیت و کیفیت تولیدات نیستن، و همه عقیقی‌ها به کارهاشون به دید یه مسئولیت و تعهد دینی نگاه می‌کنن.

حرم حضرت معصومه (س)، مسجد مقدس جمکران، معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه، دفتر تبلیغات اسلامی حوزهٔ علمیه، حوزهٔ هنری سازمان تبلیغات اسلامی، مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف، مدرسه اسلامی هنر، سازمان هنری رسانه‌ای اوج، کمیته امداد امامخمینی (ره) و همه متولیان بزرگ فرهنگی که ارزش کار تخصصی و تأثیرگذار هنری رادریافت کردن هم بخشی از تولیدات خودشون رو به عقیق می‌سپارن. همکاری که تا به امروز به لطف خدا همراه با توفیق و موفقیت بوده.